Co roku 2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, którego celem jest podniesienie świadomości społecznej na temat tego zaburzenia. Kolory niebieski i różowy zostały uznane za symbole jedności z osobami z autyzmem, symbolizują fakt, że autyzm dotyka zarówno kobiety, jak i mężczyzn. W Światowym Dniu Świadomości Autyzmu wiele budynków zostanie podświetlonych na niebiesko i różowo. To wyraz solidarności z osobami z autyzmem i ich rodzinami. Tego dnia warto założyć ubranie oraz oświetlić dom tymi kolorami. W poprzednim roku 2 kwietnia na niebiesko i różowo zaświeciły się m.in: Pałac Kultury i Nauki, gmach Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, Zamek w Lublinie, Spodek w Katowicach.
Czym jest Autyzm?
Autyzm jest zaburzeniem neurorozwojowym. Pierwsze objawy można zaobserwować już we wczesnym dzieciństwie. Osoby z autyzmem mogą mieć trudności z nawiązywaniem kontaktów z drugą osobą, opanowaniem umiejętności potrzebnych do komunikowania się, nawiązaniem relacji, a także u takich osób można zaobserwować różnorodne schematy zachowań.
Należy pamiętać, że każda osoba jest indywidualnością, nie ma dwóch takich samych osób z autyzmem. Objawy u każdego dziecka są inne, różnią się nasileniem i stopniem wycofania. Autyzm towarzyszy osobie przez całe życie, ale dzięki odpowiedniej opiece i odpowiedniej terapii można poprawić jej funkcjonowanie.
Osoby ze spektrum autyzmu żyją wśród nas. Zakładają rodziny, pracują, robią karierę. Wśród sławnych osób można wskazać takie które borykają się z tym zaburzeniem, są to m.in.: Lionel Messi- piłkarz, Bill Gates-prezes firmy Microsoft, a także Justin Bieber-wokalista.