• Nazwa i cel innowacji:  Innowacja "Poznaj swój głos - zostań twórcą"

Autor innowacji : mgr Emilia Chowańska

Czas realizacji:  X 2020- V 2021

Miejsce prowadzenia innowacji: Szkoła Podstawowa im. św. Jana Pawła II w Zawadach

Grupa objęta innowacją: uczniowie klasy VI

Cele:

-       podniesienie atrakcyjności lekcji muzyki,

-       rozwijanie zainteresowań i zamiłowań muzycznych oraz wrażliwości muzycznej,

-       zapoznanie uczniów ze sprzętem elektronicznym i technologią informatyczną stosowaną przy

nagrywaniu muzyki,

-       kształtowanie umiejętności wykonawczych poprzez poprawny śpiew,

-       rozwijanie umiejętności słuchania muzyki i jej analizowania pod kątem np. tempa, rytmu,

melodii, dynamiki, artykulacji

-       poszerzanie doświadczeń, wyobraźni muzycznej poprzez aktywność twórczą,

-       podniesienie poziomu kultury muzycznej, umuzykalnienie uczniów,

-       wskazanie wartościowego sposobu spędzania wolnego czasu,

-       podnoszenie poczucia własnej wartości poprzez odniesienie sukcesu,

-       wzbogacanie i kształtowanie osobowości ucznia poprzez muzykę i śpiew.

Rodzaj innowacji: innowacja o charakterze metodyczno-technicznym.

Treść innowacji:  Główną ideą opracowania innowacji była:

-  potrzeba nowatorskiego spojrzenia na lekcje muzyki,

-  uatrakcyjnienie lekcji muzyki poprzez aktywny udział dzieci w tworzeniu nagrań muzycznych,

- zapoznanie uczniów ze sprzętem elektronicznym i technologią informatyczną stosowaną przy

nagrywaniu muzyki,

-  wyrobienie wśród uczniów nawyku aktywnego spędzania wolnego czasu: w ramach innowacji proponowane będą działania, które dziecko może wykonywać w domu przy użyciu sprzętu komputerowego.

Oczekiwane efekty:  Wprowadzenie innowacji stworzy warunki do wszechstronnego rozwoju dziecka, rozwijanie zainteresowań i zamiłowań muzycznych oraz wrażliwości muzycznej na miarę indywidualnych możliwości. Da okazję do  zapoznanie uczniów ze sprzętem elektronicznym i technologią informatyczną stosowaną przy tworzeniu muzyki, nagrywaniu własnego głosu, śpiewu. Stworzy okazję do poznania brzmienia własnego głosu, pozwoli  przełamanie barier społecznych takich jak: brak wiary w siebie, nieśmiałość. Nauczycielowi pozwoli na podwyższenie swoich kompetencji , dobór właściwych metod i sposobów oddziaływań, aby stworzyć każdemu uczniowi szansę na sukces na miarę jego możliwości rozwojowych i edukacyjnych.

Propozycje ewaluacji:  Ewaluacja zostanie przeprowadzona na  koniec roku. Będzie polegała na: analizie spostrzeżeń z bieżącej obserwacji uczniów, ich stosunku do zajęć muzycznych, aktywności na lekcjach, wprowadzaniu własnych pomysłów (kreatywności) przy tworzeniu nagrań muzycznych, zainteresowaniu przedmiotem.

Warunki realizacji innowacji : innowacja będzie realizowana na lekcjach muzyki dwa razy w semestrze.