Dnia 05.04.2023r. oddział przedszkolny 5 i 6 latków wybrał się na wycieczkę do Teatru Lalki i Aktora w Łomży na spektakl pt. „KARIUS I BAKTUS”. Celem wycieczki było między innymi rozbudzanie zainteresowania kulturą oraz wyzwalanie pozytywnych uczuć i emocji. Dzieci miały okazję zajrzeć za kulisy teatralnej sceny, aby dowiedzieć się, jak powstaje przedstawienie teatralne i tym samym zaznajomić się z magicznym językiem teatru. Efektowna animacja różnego rodzaju rekwizytami i lalkami, efekty świetlne, wspaniała muzyka, piosenki spowodowały, że przedszkolaki z wielkim zaciekawieniem oglądały przedstawienie. Spektakl wywarł na dzieciach ogromne wrażenie. Po przedstawieniu zjedliśmy pyszną pizzę i udaliśmy się na plac zabaw.
Wycieczka do Teatru Lalki i Aktora na spektakl „KARIUS I BAKTUS”
- 39
Konkurs "EKO MODA"
Z okazji
ŚWIATOWEGO DNIA ZIEMI
serdecznie zapraszamy
dzieci z oddziałów przedszkolnych
do udziału w konkursie
„EKO – MODA”
Szczegóły konkursu w REGULAMINIE
Wielkanocne zajęcia otwarte dla Rodziców w OP 5 latki
W oddziale przedszkolnym 5 latków 30 marca 2023r. odbyły się z zajęcia otwarte z udziałem rodziców. Miały na celu przybliżenie dzieciom tradycji Świąt Wielkanocnych. Spotkanie było doskonałą okazją dla rodziców do obserwowania swoich pociech podczas zajęć, miłego spędzenia czasu oraz wspólnej zabawy. Dzieci wspólnie z rodzicami wykonały wspaniałe ozdoby wielkanocne: zajączki wielkanocne, kolorowe pisanki. Wszyscy pracowali z wielkim zaangażowaniem i wykazali się niezwykłą kreatywnością i pomysłowością. Zajęcia przebiegały w miłej i serdecznej atmosferze.
10
Radosny Dzień Wiosny
Cała społeczność szkolna bardzo radośnie przywitała w tym roku nadchodzącą wiosnę. Świętowanie rozpoczął Koncert Piosenki „Jak za dawnych lat”, podczas którego zabrzmiało 16 utworów z lat 60-tych, 70 – tych i 80 – tych z repertuaru znanych polskich wykonawców. Wszyscy występujący na scenie artyści zostali nagrodzeni pluszowymi misiami ufundowanymi przez Radę Rodziców. Po emocjonujących występach przyszedł czas na rozstrzygnięcie Konkursu Plastycznego „Moja Rodzinna Wielkanoc” zorganizowanego pod Patronatem Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego oraz Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku. Na konkurs wpłynęło 81 ozdób wielkanocnych. Nagrody przyznano w trzech kategoriach: oddziały przedszkolne, kl. I-III oraz kl. IV – VIII. Wśród najmłodszych uczestników przyznano 8 nagród głównych zaś w dwóch pozostałych kategoriach po 6. Uroczystość swoją obecnością uświetniła Pani Dorota Szubzda Kierownik Działu Edukacji Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku, która to wraz z Panią Dyrektor Iwoną Słomczewską wręczyła nagrody wszystkim uczestnikom konkursu.
Składamy serdeczne podziękowanie Panu Arturowi Kosickiemu Marszałkowi Województwa Podlaskiego oraz Panu Sebastianowi Łukaszewiczowi – Wicemarszałkowi Województwa Podlaskiego za ofiarowanie cennych nagród, dzięki którym wszyscy uczestnicy konkursu zostali uhonorowani.
Słowa podziękowania kierujemy również w stronę Rady Rodziców, która zadbała o to, by również uczestnicy koncertu zostali docenieni i otrzymali drobne upominki.
Na zakończenie świętowania wszystkie prace konkursowe oraz pyszne słodkości przygotowane przez rodziców zostały wystawione na kiermaszu charytatywnym , z którego dochód w kwocie 2581,80 zł został w całości przeznaczony na operacje ręki uczennicy naszej szkoły Oli Wiśniewskiej.
20
Światowy Dzień Świadomości Autyzmu - 2 kwietnia
Co roku 2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, którego celem jest podniesienie świadomości społecznej na temat tego zaburzenia. Kolory niebieski i różowy zostały uznane za symbole jedności z osobami z autyzmem, symbolizują fakt, że autyzm dotyka zarówno kobiety, jak i mężczyzn. W Światowym Dniu Świadomości Autyzmu wiele budynków zostanie podświetlonych na niebiesko i różowo. To wyraz solidarności z osobami z autyzmem i ich rodzinami. Tego dnia warto założyć ubranie oraz oświetlić dom tymi kolorami. W poprzednim roku 2 kwietnia na niebiesko i różowo zaświeciły się m.in: Pałac Kultury i Nauki, gmach Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, Zamek w Lublinie, Spodek w Katowicach.
Czym jest Autyzm?
Autyzm jest zaburzeniem neurorozwojowym. Pierwsze objawy można zaobserwować już we wczesnym dzieciństwie. Osoby z autyzmem mogą mieć trudności z nawiązywaniem kontaktów z drugą osobą, opanowaniem umiejętności potrzebnych do komunikowania się, nawiązaniem relacji, a także u takich osób można zaobserwować różnorodne schematy zachowań.
Należy pamiętać, że każda osoba jest indywidualnością, nie ma dwóch takich samych osób z autyzmem. Objawy u każdego dziecka są inne, różnią się nasileniem i stopniem wycofania. Autyzm towarzyszy osobie przez całe życie, ale dzięki odpowiedniej opiece i odpowiedniej terapii można poprawić jej funkcjonowanie.
Osoby ze spektrum autyzmu żyją wśród nas. Zakładają rodziny, pracują, robią karierę. Wśród sławnych osób można wskazać takie które borykają się z tym zaburzeniem, są to m.in.: Lionel Messi- piłkarz, Bill Gates-prezes firmy Microsoft, a także Justin Bieber-wokalista.
Targi Edukacji i Pracy
Dnia 22 marca 2023r. klasa VIII wzięła udział w Targach Edukacji i Pracy, zorganizowanych przez Starostę Białostockiego oraz Powiatowy Urząd Pracy w Białymstoku pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Białegostoku oraz Podlaskiego Kuratora Oświaty. Celem Targów było ukazanie młodym ludziom, kończącym szkołę podstawową, potencjału szkolnictwa branżowego i technicznego. Podczas targów uczniowi mieli możliwość porozmawiania z przedstawicielami szkół branżowych i techników, zapoznania się z ofertą edukacyjną oraz perspektywami rozwoju zawodowego po ich ukończeniu. Czas wolny przed rozpoczęciem targów uczniowie przeznaczyli na spacer po parku w poszukiwaniu wiosny:)
Wyjazd do Białegostoku zorganizowały Panie: A. Szymańska oraz K. Sawicka
15
Wiosna, wiosna....
Pierwszy dzień wiosny był okazją do przeprowadzenia kolejnej akcji Samorządu Uczniowskiego w ramach międzyklasowego konkursu „ZGRANA KLASA”.
19
Przedszkolaki jako Mali Wielcy Odkrywcy
Grupa przedszkolna 5 latków realizuje program Mali Wielcy Odkrywcy, w którym poznaje świat poprzez doświadczenia i eksperymenty. Przedszkolaki zrealizowały dwa etapy programu. Pierwszy dotyczył wynalazków. Mali Wielcy Odkrywcy dowiedzieli się, że dookoła znajduje się wiele niepozornych przedmiotów, które odmieniły nasz sposób życia. Poznali dawne sposoby pomiaru czasu, tworzyli własne egzemplarze zegarów a na przedszkolnej ścianie zawisł Zegar Małych Wielkich Odkrywców. Drugi etap poświęcony był „Kuchennym eksperymentom”. Okazało się, że produkty, które znajdziemy praktycznie w każdej kuchni, można wykorzystać do przeprowadzania ciekawych eksperymentów. Mali naukowcy odkrywali właściwości sody, octu oraz mąki. Powstał wybuchowy wulkan, tęcza na mleku, ciecz nienewtonowska. Nasze zdolne przedszkolaki przeprowadziły zabawę badawczą z wykorzystaniem drożdży i butelek z balonikami, dowiedziały się „Jak napompować balon bez pompki” i „Czy ziemniak przewodzi prąd?” Zajęcia sprawiają dzieciom wiele radości i wzbudzają ogromną ciekawość. Przed nami kolejny etap poznawania powietrza.
20
BOOKCROSSING czyli WĘDRUJĄCA KSIĄŻKA
W sali 5 latków powstał kącik bookcrossingowy. Do akcji przyłączyły się również dzieci z oddziału przedszkolnego- 6 latki. Przedszkolaki przyniosły z domu książeczki, które znalazły miejsce w specjalnie przygotowanym kąciku. Każdy może wziąć wybraną książkę, przeczytać, a następnie przekazać dalej.
Bookcrossing to idea nieodpłatnego przekazywania książek poprzez pozostawienie ich w miejscach publicznych lub celowo utworzonych tzw. półkach bookcrossingowych po to, by znalazca mógł je przeczytać i przekazać dalej. Miejmy świadomość, że książka leżąca na półce jest tylko ozdobą, jest martwa, może tak stać latami, nikomu nie przynosi pożytku. Nabiera życia wówczas, gdy jest czytana, gdy jest w ręku czytelnika. Pozwalajmy książkom krążyć z rąk do rąk, by mogły żyć i spełniać swoje zadanie - uczyć, bawić i zaskakiwać.
5
KSIĄŻKA ŁĄCZY
Uczniowie klasy Oa oraz Ob stworzyli własne książeczki, wcielając się w autorów i ilustratorów. Po wykonanej pracy zaprezentowali swoje dzieła nawzajem. Okazało się, że obie książeczki dotyczyły przyjaźni. Tytuł książki grupy Oa to "Kropelka wody", a grupy O b - "Biedroneczka szuka przyjaciela". Przyjaźń to pięknie uczucie, dlatego też dzieci spędziły wspólnie czas podczas zabaw, w celu poszukiwania nowych znajomości i integracji grup. Klasa Oa wykonała również ilustracje do bajki - Jak krawiec Niteczka został królem. Natomiast klasa Ob stworzyła kącik bookcrossingowy.
36
Z kamerą wśród lektur
Film to rodzaj sztuki, z którą uczniowie mają styczność niemal od urodzenia. Często oglądają filmy i seriale. Podejmują także własne próby kręcenia filmów przy pomocy telefonów komórkowych. Te zainteresowania uczniów zainspirowały nauczycielki do połączenia świata lektur, sztuki teatralnej i filmu. W ramach innowacji pedagogicznej "Z kamerą wśród lektur - tworzymy film" uczniowie klasy 7, pod opieką pań: Emilii Chowańskiej i Marii Piotrowskiej stworzyli krótki film inspirowany obowiązkową lekturą szkolną „Dziady” cz. II oraz fragmentem ballady „Romantyczność” Adama Mickiewicza (w nawiązaniu do tematu Narodowego Czytania 2022).
Dzięki wprowadzonej innowacji uczniowie poznali narzędzia do pracy z amatorskimi filmikami, podjęli własne działania twórcze przy pomocy ogólnie dostępnych narzędzi multimedialnych, stworzyli stroje do filmu, rozwijali swoje umiejętności aktorskie i co bardzo ważne: dokładniej zapamiętali treść dramatu i ballady oraz przesłanie płynące z omawianych lektur. Kształtowali przy tym umiejętność współpracy, dzieląc się spostrzeżeniami i pomysłami.
W pracy nad filmem wykorzystano sprzęt zakupiony w ramach programu Laboratoria Przyszłości.
Mamy nadzieję, że tak ciekawe doświadczenie, jakim jest tworzenie filmu uczniowie zapamiętają na długo. Nie jest łatwo być aktorem, chociaż na planie, jak się okazało, może być też zabawnie i emocjonująco!
Konkurs Plastyczny
EkoWalentynki
Samorząd Uczniowski Szkoły Podstawowej im. św. Jana Pawła II w Zawadach w dniach 14 – 15 lutego 2023 r. ruszył z akcją pt. „EkoWalentynki – czyli kochamy Matkę Ziemię!”. Brali w niej udział uczniowie z klas I – VIII i oddziałów przedszkolnych. Poprzez akcję promowano proekologiczny i odpowiedzialny tryb życia, a także potrzebę selektywnej zbiórki zużytych baterii oraz elektrośmieci. W zamian za przyniesione odpady dzieci otrzymały walentynkowe słodkości.
7
WALENTYNKI
Kolejna akcja Samorządu Uczniowskiego w ramach międzyklasowego konkursu „ZGRANA KLASA” za nami.
W dniu Świętego Walentego królował w naszej szkole kolor czerwony.
7
"Pod biało-czerwoną"
Piątek dwudziestego stycznia 2023 roku na długo pozostanie w naszej pamięci. Tego dnia odbyło się inauguracyjne uroczyste podniesienie flagi państwowej na maszt sfinansowany w ramach projektu "Pod biało-czerwoną" pod honorowym patronatem Premiera Mateusza Morawieckiego. W wydarzeniu udział wzięli licznie przybyli goście: sekretarz stanu w Kancelarii Premiera Adam Andruszkiewicz, wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, samorządowcy z Gminy Zawady i powiatu białostockiego na czele z wójtem Krzysztofem Wądołowskim, mieszkańcy oraz cała społeczność szkolna.
Relacje z wydarzenia opublikowane zostały w mediach:
21
Dzień w masce karnawałowej
W ostatnim tygodniu przed feriami odbyła się kolejna akcja Samorządu Uczniowskiego w ramach międzyklasowego konkursu „ZGRANA KLASA”. Tego dnia uczniowie mieli za zadanie przyjść do szkoły w masce karnawałowej.
7
BAL CHOINKOWY
W dniu 13 stycznia odbył się w naszej szkole BAL CHOINKOWY dla przedszkolaków i uczniów klas I - III. Doskonałą zabawę poprowadziły Panie ze studia artystycznego „Anima”. Zapewniły profesjonalne nagłośnienie, dekorację sali oraz oświetlenie dyskotekowe. Animatorki przebrane za Elfy poprowadziły zabawy i tańce, podczas których angażowały do zabawy wszystkie dzieci. Dekoracja przeniosła zebranych w świąteczny czas a wizyta św. Mikołaja sprawiła wszystkim ogromną radość. Impreza została zorganizowana we współpracy z Radą Rodziców.
30
Supersmyki dokarmiają ptaki
Uczniowie klasy 0a, w ramach projektu – „Supersmyki przyrody” od końca października zajęły się dokarmianiem ptaków. Na drzewach obok klasy zawieszają ptasie smakołyki: ziarna, słoninkę, knedle z ziarnami, kukurydzę. Do ptasiej stołówki przylatuje bardzo dużo ptaków, a dzieci obserwując je przez okno mają super frajdę.
15
Kolędowanie
W Święto Trzech Króli młodsi uczniowie naszej szkoły kolędowali w Kościele Parafialnym w Zawadach. Zaprezentowali bogaty repertuar kolęd i pastorałek. Swoim wspaniałym występem sprawili radość wszystkim uczestnikom Mszy Świętej. W podziękowaniu dostali od Księdza Proboszcza słodycze a od zgromadzonych gromkie brawa. Kolędników przygotowały Panie: R. Konopka i K. Pelc.
ZAPROSZENIE NA UROCZYSTE KOLĘDOWANIE
Dyrektor Szkoły Podstawowej im. św. Jana Pawła II w Zawadach
wraz z uczniami klasy II i III oraz ich opiekunami
serdecznie zapraszają na UROCZYSTE KOLĘDOWANIE,
które odbędzie się 6 stycznia 2023r. o godz. 12.15
w Kościele p. w. Przemienienia Pańskiego w Zawadach.
Dzieci zaprezentują bogaty repertuar kolęd i pastorałek przed Mszą Świętą, podczas jej trwania oraz bezpośrednio po zakończeniu.