• Supersmyki przyrody

• Zakres innowacji: oddział przedszkolny a - dzieci sześcioletnie

Osoba realizująca innowację: Barbara Dąbrowska - wychowawca

Tytuł innowacji: Supersmyki przyrody - projekt edukacji ekologicznej

Czas trwania: wrzesień 2022 r. - czerwiec 2023 r.

Opis innowacji:

Innowacja "Supersmyki przyrody" ma za zadanie zwiększenie zainteresowania dzieci przyrodą oraz uświadomienie wpływu środowiska na człowieka i człowieka na środowisko. Jest odpowiedzią na konieczność dbania o najbliższe otoczenie. Stanowi wyjście naprzeciw wymogom edukacyjnym zawartym w aktualnej podstawie programowej. Dziecko poznając zasady rządzące światem przyrody bardziej uwrażliwi się na jej potrzeby. Dzieci od najmłodszych lat poznają otaczający świat poprzez różne zmysły: dotyk, słuch, wzrok, węch. Zadają szereg pytań. Innowacja przyczynić się ma do odkrycia wielu zagadek nurtujących umysły przedszkolaków. Służyć temu mają doświadczenia i eksperymenty. Po realizacji zajęć uczniowie będą w stanie odpowiedzieć na pytanie dlaczego przyroda może żyć bez człowieka, a człowiek bez przyrody nie.

Ogólne cele innowacji:

• rozbudzenie ciekawości, aktywności, postaw proekologicznych;
            • podniesienie jakości pracy przedszkola poprzez zabawy twórcze;
            • zapewnienie systematycznej, spójnej edukacji przyrodniczej;
            • popularyzacja dbania o zdrowie i środowisko wśród dzieci;